İletişim Bilgileri
image
image

Online danışmanlık

image
image

Online danışmanlık

Online danışmanlık

Online Danışmanlık

Psikolojik danışmanlık hemen herkesin, çeşitli zamanlarda ihtiyaç duyabileceği bir gereksinimdir. Hayat her zaman iniş çıkışlara tabi olduğundan zaman zaman kimi durumların üstesinden gelemeyebilirsiniz. Bu durumda ruh halinizin, sosyal yaşantınızın ya da kariyer hayatınızın daha iyi olması adına danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Üstelik günümüzde teknolojiden her alanda istifade edildiği gibi bireysel danışmanlık alanında da yararlanılabilmektedir. Bu da karşımıza online danışmanlık olarak çıkmaktadır.

Online danışmanlık psikolojik desteğe ihtiyaç duyan birey ile uzman danışmanın telefon ya da internet aracılığıyla, belli terapötik müdahaleler kullanılarak seans yapmasıdır. Online danışmanlık teknolojik gelişmelerin bir sonucudur ve günümüzde mektuplaşma ile başlayan, telefonlara evrilen ve son olarak internetle görüntülü görüşme yapılabilen bir sürecin getirisidir. Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması ve internetin her yerden ulaşılabilir olması bireylerin gündelik hayatlarında birçok değişimi beraberinde getirmiştir. Ülkemizde henüz çok yaygın olmasa da gelişmiş ülkelerde online danışmanlık uygulamaları çok yoğun kullanılmakta, insanlar bulundukları yerden zaman, mekân sınırı olmaksızın danışmanlık alabilmektedir.

Online danışmanlığın gün geçtikçe daha popüler olacağını öngörebiliriz. Bunun nedenlerinden birisi teknolojik gelişmelerken bir diğeri zaman, ulaşım, yoğun iş şartları gibi sebeplerle birçok bireyin yüz yüze psikolojik destek almakta zorlanmasıdır. Yoğun çalışma hayatı içinde her zaman yüz yüze seanslara katılmak zor olabilmekte, insanlar zaman ayıramamaktadır. Kimi zaman psikolojik desteğe ihtiyaç duysa da bulunduğu semtte, ilçede ya da mahallede bu hizmeti alabileceği yer olamayabilmektedir. Yurt dışında bulunup dil sorunu nedeniyle psikolojik danışmanlık alamamaktadır. Ya da içe dönük kişisel özelliğinden dolayı yüz yüze danışmanlığı tercih etmeyebilmektedir. Bütün bu olasılıklar ve dahasında online danışmanlık hayat kurtarıcı niteliktedir.


Online Danışmanlıkta Kullanılan Yöntemler

Online danışmanlık internet üzerinden görüntülü ya da sesli olarak gerçekleştirilmektedir. Farklı uygulamalar kullanılmakla birlikte son dönemlerde en sık kullanılan uygulamalar Whatsapp, Skype ve Zoom olmaktadır. Bu danışmanlık seansları için internet bağlantınızın, bilgisayarınızın veya telefonunuzun olması yeterlidir. Online danışmanlık seansı süresince sessiz, rahat edebileceğiniz bir ortam gereklidir.

Online danışmanlık daha fazla özgürlük sağlar. Bunun için danışmanlık asistanımızla iletişime geçerek sizin için uygun gün ve saatleri belirtirsiniz. Danışmanımızla birlikte ortak bir seans günü, saati belirlenir. Eğer telefon ya da bilgisayarınızda kullanılacak uygulama yoksa indirebilirsiniz ve merkezimizce kullanılan uygulamalar tamamen ücretsizdir. Belirlenen gün ve saatte görüntülü ya da sesli iletişime geçersiniz ve tıpkı yüz yüzeymiş gibi karşılıklı sohbet havasında seansınız gerçekleştirilir.

Eğer online danışmanlık seansları esnasında danışmanınız yüz yüze seansa ihtiyaç duyarsa sizi yönlendirebilir. Düzenli olarak online danışmanlığa devam etmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Online danışmanlık uygulamalarında birçok psikoterapi yöntemi uygulanabilir. Tek bir yöntem kullanılabileceği gibi birden fazla yöntem de aynı anda tercih edilebilir. Danışanın durumuna, sorununa, sorunlarının derinliğine, katılım seviyesine vs. göre hangi psikoterapi yönteminin/yöntemlerinin uygulanacağına psikolojik danışman karar verir. Bütüncül psikoterapi en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Yine EMDR danışmanlığı, EFT danışmanlığı gibi yöntemlere de başvurulabilir.


Hangi Durumlarda Online Danışmanlık Uygulanabilir?

Online danışmanlık birçok farklı durumda uygulanabilir. Hangi durumlarda online danışmanlık hizmeti verebileceği tamamen psikolojik danışmanın bilgi, birikim ve deneyimlerine bağlıdır. Merkezimizde uzman psikologlarımız eşliğinde hemen her türlü psikolojik sorunda çevrimiçi danışmanlık hizmeti verilebilmektedir. En sık karşılaştığımız sorunların başında şunlar gelmektedir:

• Uyku bozuklukları,

• Anksiyete bozuklukları,

• Aile ilişkileri,

• Maddenin kötüye kullanımı,

• Depresyon,

• Panik bozukluk,

• Cinsel sorunlar,

• Yeme bozuklukları,

• Kayıp ve yas danışmanlığı,

• Travma Sonrası Stres Bozukluğu,

• Sosyal fobi,

• Kaygı bozuklukları,

• Öfke kontrolü,

• Obsesif kompulsif bozukluk,

• Özgüven eksikliği,

• Yasla başa çıkma,

• Tükenmişlik sendromu,

• Fobiler,

• Kariyer danışmanlığı,

• Tıbbi hastalıkların psikolojik boyutu vs.


Hangi Durumlarda Online Danışmanlık Uygun Değildir?

Bazı koşullarda online danışmanlık uygun değildir. Buna karar verecek olan uzman danışmandır. Psikiyatrik atak veya psikiyatrik kriz durumları için online danışmanlık uygun olmayabilir. Yine psikotik bozukluk öyküsü olanlar için de online danışmanlık tercih edilmeyebilir. Dissosiyatif bozukluklar için uygun olmaz. Kişinin başkaları tarafından zarar gördüğü durumlar için de online danışmanlık tercih edilmeyebilir. Kişinin başkalarına zarar verme riskinin bulunduğu hallerde, şiddetli depresyon, intihar düşünceleri, kendine zarar verme gibi riskli durumların varlığında online danışmanlıktan uzak durulabilir.

Ayrıca online danışmanlık ailelere yapılmaz. Yani çift danışmanlığı online danışmanlık için uygun bir metot değildir. Yine 18 yaşından küçüklere de online danışmanlığının yapılması tavsiye edilmez.

Online danışmanlık ayrıca bağımlılık türlerinden olan alkol ve madde bağımlılığı tedavilerinde de kullanılmaz. Yine cinsel işlev bozuklukları online danışmanlığa uygun değildir. Psikolojik öyküsü bulunan kişiler için de online danışmanlık kullanılmayabilir.

Online danışmanlık için en temel gerek daha önce de bahsedildiği gibi teknik alt yapıdır. Eğer teknik altyapı bulunmazsa online danışmanlık yapılamaz. Gerekli programların kurulu olduğu bir cep telefonu, tablet ya da bilgisayar ile bağlantıya olanak sağlayacak programlara gereksinim vardır. Bu programlara sahip olduğumuz cihazlar uygun değilse online danışmanlık hizmeti alamayabilirsiniz.


Online Danışmanlık Avantajları

Online danışmanlık günümüz artlarında birçok avantaja sahiptir. İnternet tabanlı çevrimiçi psikolojik danışmanlıkların avantajlarının başında yaşamış olduğu psikolojik sorunlara yönelik kişilerin psikologlara ulaşabilmeni kolaylaştırma gelir. Evlerinizden çıkmadan, dilediğiniz yerden, tamamen kendi seçeceğiniz, dünyanın herhangi bir yerindeki uzman danışmandan hizmet alabilirsiniz.

Psikolojik danışmana gitmek zaman ayırmayı gerektirir. Eğer çalışansanız işyerinizden izin almanız, okul çıkış saatlerini denk getirmeniz gibi zorluklar ortaya çıkabilir. Oysa online danışmanlık ile bütün bu zorluklara maruz kalmadan istediğiniz zaman ev, ofis ortamından kolaylıkla psikolojik danışman yardımı alabilirsiniz.

Özellikle salgın hastalık gibi evden çıkmayı zorlaştıran durumlarda online psikolojik danışman hizmetiyle kolaylıkla destek alabilir, ev ortamından seanslara katılabilirsiniz. Üstelik online danışman desteği alabilmek için illa ki bilgisayar başında olmanıza da gerek yoktur. Dilediğiniz yerden tablet ya da telefon aracılığıyla kendi belirlediğiniz uzmana bağlanarak destek alabilirsiniz.

Geleneksel yüz yüze psikolojik danışmada oluşabilir. Çekingen davranan kişiler yüz yüze psikolojik danışmanlık almaktan çekinebilir. Dışarı çıkma korkusu yaşayan danışanlar olabilir. Fiziksel olarak yakın olduğu birisine sorunlarını paylaşmak istemeyen danışanlar olabilir. Bütün bu durumlarda online danışmanlık büyük bir kolaylık sağlar.

Halihazırda psikolojik danışmanlığı devam eden; fakat farklı bir ülkeye ya da şehre taşınması gereken kişiler için de çevrimiçi danışmanlık avantaj sağlar. Bu kişilerin danışmanlık sürecinin sekteye uğramaması açısından son derece faydalıdır.

Online psikolojik danışmanlık danışmanlar için de avantajlara sağlar. Danışmana ofis tutma, ofise bağlı kalma, kira verme, ofise ait diğer giderleri karşılama gibi engeller getirmez. Daha özgür çalışma fırsatı verir.


Online Danışmanlık Görüşmelerinin Temel Esasları

Online danışmanlık hizmetlerimizde görüşmeyi yapacak psikoloğun çalışma programıyla sizin uygun olduğunuz zamanda planlama gerçekleştirilir. Danışmanlık hizmeti farklı programlar üzerinden görüntülü ya da sesli olarak yapılır. Online danışmanlık görüşmeleri esnasında yüz yüze yapılan görüşmelerle aynı standartlar uygulanır. Görüşme süreleri ortalama 40-50 dakika arasındadır. Görüşmeler haftada bir yapılabilse de danışanın durumuna göre seans aralığı değişebilir. Bütün görüşme güvene dayalı biçimde yapılır. Merkezimizde deneyimli psikologlarımız eşliğinde, size en uygun zamanda başarıyla görüşmeler yapılmaktadır.